Równowaga podstawą energooszczędności.

Ciągle rosnące koszty energii oraz zmieniające się regulacje Unii Europejskiej sprawiają, że budujemy domy w systemie energooszczędnym. Stawiając nasze wymarzone „4 ściany”, decydujemy się na jak najnowsze rozwiązania; zależy nam na energooszczędnych oknach, drzwiach, pamiętając o ogrzewaniu i sprawnej wentylacji. A kwestia izolacji? Dlaczego wciąż ocieplamy technikami rodem z minionego wieku?

Kiedy izolacja pianą jest najlepszym rozwiązaniem?

Wznosząc niskoemisyjną budowlę należy postawić na harmonię między elementami obiektu. Po to, aby zoptymalizować jego wydajność. A wpływa na nią wiele czynników, m.in: konstrukcja budowlana,drzwi i okna, izolacja, szczelność, docieplanie, wentylacja, a nawet usytuowanie domu względem słońca, itp.

Spójrzmy na niego jako na łańcuch:

Zwiększając z jakiegoś powodu wydajność jednego pierścienia,  wcale nie wzmacniamy całego ich szeregu! Co nam po ekonomicznych oknach wyróżniających się niskim współczynniku U, gdy zawodzi izolacja? Nie bez powodu mówi się, że „łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo”.

W latach ’70 XX wieku Rząd Kanadyjski analizując odpowiednie badania, doszedł do wniosku, że inwestowanie wyłącznie w grubość izolacji mija się z celem Redukując konwekcję i usuwając mostki termiczne, zauważymy, że  już 15-centymetrowej izolacji obniżamy odpływ powietrza aż o 96%.

Termoizolant

H2Foam – szczelna i trwała izolacja

Przy czym nie utożsamiajmy szczelności – ograniczenia odpływu powietrza – z gromadzeniem się pary wodnej (wilgoci). Da się stworzyć hermetyczny dom, a zarazem „oddychający”. Trzeba zastosować materiały, które minimalizują przepływ powietrza, a odznaczają się walorami paroprzepuszczalności.. Jest to istotne, gdy budujemy dom o konstrukcji drewnianej. Taki obiekt potrzebuje „oddychać”, aby mogła ujść wilgoć. Wówczas drewniana  konstrukcja utrzyma odpowiedni poziom wilgotności.

Dobrze więc – stawiając dom, wytypowaliśmy już solidną konstrukcję, opłacalne okna i drzwi. Poza tym zainwestowaliśmy w ekonomiczne ogrzewanie i wentylację. Obiekt został wzniesiony tak aby przeszklenia znajdowały się głównie od strony południowej oraz zachodniej. Jakie więc są atrybuty jego izolacji i szczelności? Czy bazując na tradycyjnych tworzywach  izolacyjnych stworzymy bezspoinową, nieprzewiewną oraz oddychającą przegrodę? Nie osiągniemy tego!

Należy podejść do zagadnienia inaczej , decydując się na SkutecznąIZOLACJĘ ICYNENE – piankę otwartokomórkowa kanadyjskiego producenta. W Europie słynie pod nazwą H2Foam.

Izolacja ta łączy w sobie najważniejsze cechy skutecznego materiału termizolacyjnego. Nakłada się ją sprawdzoną metodą natrysku, usuwając mostki termiczne. Jest całkiem paroprzepuszczalna (wartość µ=3,3). Co równie istotne, niweluje przepływ powietrza, przeciwdziałając powstawaniu w przeglądzie zjawiska znanego jako “pętla konwekcyjna”. To przez nią tracimy duże ilości energii (powstają wskutek różnicy temperatur i ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku w przegrodzie budowlanej, która nie niweluje ruchu powietrza).

Pomijając najistotniejsze zalety materiału izolacyjnego (szczelność, nieprzewiewność, paroprzepuszczalność), SkutecznaIZOLACJA ICYNENE jest solidnym i bezpiecznym dla zdrowia tworzywem. Nie pyli, ani nie kruszy się, nie wydziela też szkodliwych substancji. Zostało więc wpisane na listę rekomendowanych produktów dla osób z Wieloczynnikową Nadwrażliwością Chemiczną (MCS) w informatorze stowarzyszenia A.M.I.C.A.

Produkt charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do większości powierzchni, m.in: płyty OSB, cegły, folii paroprzepuszczalnej czy blachy. Piana jest bardzo lekka, m2 gotowej izolacji o grubości 15cm waży jedynie 1,2kg. Z powodzeniem stosuje się ją przy lekkich konstrukcjach, w których nie było dotąd warstwy izolacyjnej. Pianka H2Foam przeważa nad konkurencją korzystną, bo niezwykle małą absorpcją wody.

Elastyczność i wszechstronność

Według europejskiej normy EN 1609 to jedyne 0,3 kg/m2. Dzięki elastyczności współpracuje z drewnianą konstrukcją budynku.

Stąd też sprawdza się jako izolacja termiczna poddasza, stropu, ścian działowych oraz zewnętrznych. Może być wykonywana również od strony zewnętrznej dachu bez ingerencji w część mieszkalną budynku. Realizację można przeprowadzić na zewnątrz budynku, nie ingerując w jego części mieszkalne. Dotyczy to zarówno budynków w których nie zastosowano izolacji oraz tych, w których zastosowane rozwiązania przestały się sprawdzać.

Jako jedyna pianka otwartokomórkowa została poddana rzetelnym badaniom w instytucie Fraunhofer IBP, by należycie ocenić jej właściwości higrotermiczne. Okazało się, że w większości przypadków korzystając z izolacji ICYNENE nie ma konieczności wykonywania paroizolacji. Co ciekawe, dotyczy to nawet na poddaszy o podłożu drewnianym, które przykrywa papa dachowa.

Zatem stawiając upragniony dom, wybierzmy takie materiały, by zoptymalizować wydajność budynku, tworząc solidną siedzibę na lata użytkowania.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru