Stropodachy największą popularnością cieszyły się w latach 70-tych XX wieku. Wtedy powstało dużo domów jednorodzinnych. Ostatnio to rozwiązanie konstrukcyjne znajduje coraz więcej zwolenników. Nazywamy je też dachem płaskim.
Stropodach sprawdza się nie tylko w budownictwie przemysłowym, a także jako element eleganckich, modnie i nowocześnie się prezentujących domów jednorodzinne. Stropodach, o czym warto wspomnieć, nie jest całkiem płaski. Kąt nachylenia dachu płaskiego musi mieć nie mniej niż 3°, a sięgać może do 11-12°. Co zrozumiałe, im mniejsza wartość kąta, tym bardziej liczy się to, żeby tworzywo izolujące chroniło zarówno przed stratą ciepła jak i nadmiarem wody.
Świetnie sprawdza się tu piana poliuretanowa. Chodzi o jej zamkniętokomórkowy typ. Materiał w zdecydowanej mierze budują zamknięte komórki. Jest zatem trwały i odporny na warunki pogodowe, w małym tylko stopniu chłonąc wodę. Jako przyczepny materiał ściśle przywiera do podłoża.
Pianę rozprowadza się metodą natryskową. Substancja błyskawicznie gęstnieje, równo wypełniając ocieplaną przegrodę. Dzięki temu nie tworzą się mostki termiczne, przez które – o czym doskonale wiemy – lubi uciekać energia cieplna.