Strop pełni ważną funkcję w budynku. To on przenosi obciążenia na pionowe elementy nośne, czyli ściany oraz słupy. Poza typowo konstrukcyjnymi zadaniami przegroda ta spełnia inne ważne role. Stanowi zatem barierę termiczną i antyhałasową. Należy przy tym pamiętać, aby ją ocieplić. Jest wiele możliwości. Jednak tradycyjne metody izolacji coraz częściej przegrywają rywalizację z pianką poliuretanową. I rzeczywiście, jak się okazuje w wielu aspektach przeważa nad wełną czy styropianem.
Kiedy najkorzystniej jest ocieplić strop? Robi się to zwłaszcza wtedy, gdy oddziela on pomieszczenie ocieplone od nieocieplanego. Ma to miejsce, kiedy utrzymujemy poddasze nieużytkowe, którego zazwyczaj nie ocieplamy. Zastosowanie pianki poliuretanowej przeciwdziała wychładzaniu się stropu. Gdy nie dochodzi do zetknięcia się skrajnych temperatur, w przegrodzie nie wykrapla się para wodna.
Ocieplając strop nie dopuszczamy do tego, żeby przegrody ulegały zawilgoceniom. Jest to szczególnie istotne w przypadku stropów drewnianych. A drewno, jak wiemy, w odróżnieniu do grzybów nie przepada za wilgocią.