Czy piankę trzeba ścinać po natrysku?

W większości przypadków nie ma potrzeby ścinania pianki po natrysku, dotyczy to przede wszystkim typowej izolacji poddasza. Jedynie w przypadku izolacji np. ścian działowych, lub izolacji ścian zewnętrznych od środka pianka zostaje ścięta równo ze stelażem.

Czy pianka może być natryskiwana na folię paroprzepuszczalną?

Tak, jak najbardziej. Pianka ICYNENE znakomicie klei się do membran dachowych i jest również materiałem paroprzepuszczalnym.

Czy pianka jest palna?

Pianka ICYNENE jest materiałem samogasnącym, a dodatkowo zapewnia 100% szczelność, dzięki czemu zapobiega dostawaniu się tlenu do źródła ognia, a jak dobrze wiemy, bez tlenu ogień gaśnie. Przegroda budowlana z płyty kartonowo-gipsowej i zastosowanej pianki ICYNENE uzyskała klasę reakcji na ogień B-s1,d0, ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009r. została sklasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia (NRO), gdyż spełnia p. 2 załącznika nr 3 do WT – wymóg dotyczący warstwy izolacyjnej o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Posiadamy również protokoły klasyfikacji odporności ogniowej REI 30 na dachach i REI 45 na ścianach.

Co z oknami i drzwiami?

Zabezpieczamy wszelkie powierzchnie w tym również okna i drzwi. Generalnie na każdej realizacji ustalamy z inwestorem jakie elementy mają być zabezpieczone.

Jak przygotować poddasze pod izolację natryskową ICYNENE?

Poddasze należy przygotować w następujący sposób:
– w przypadku folii paroprzepuszczalnej, należy zakleić jej łączenia
– jeśli występują okna dachowe, należy zamontować skrzynki okienne z płyt g-k
– zamontować wieszaki pod stelaż płyt g-k
– gdy nie ma ocieplenia ścian, należy zabezpieczyć styropianem przestrzeń bezpośrednio za murłatą a dachem za pomocą np. 2 cm styropianu i pianki niskorozprężnej
Więcej szczegółów w naszym filmie instruktażowym:

Co z paroizolacją? Gdzie i jak ją zamontować?

Według przeprowadzonych testów w niemieckim instytucie Fraunhofer IBP na różnych modelach budynków z użyciem pianki ICYNENE, w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania paroizolacji, nawet przy natrysku na podłoże drewniane pokryte papą dachową. Tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, kuchnie, suszarnie itp.) zaleca się montaż folii paroizolacyjnej. W takich przypadkach folia mocowana jest do zamocowanego stelaża przed założeniem płyt g-k.

Mam już założony stelaż pod zabudowę g-k, czy wykonacie natrysk i zetniecie piankę równo ze stelażem?

Standardowo piankę nanosimy bez założonego stelaża swobodnie kontrolując sposób jej ułożenia. Wykonamy również natrysk, gdy stelaż jest już założony oraz zetniemy ewentualny nadmiar pianki – jednak należy pamiętać, że taka procedura wydłuży czas wykonania izolacji i może nieznacznie podnieść koszt realizacji.

Czy izolacja natryskowa pianką wykonywana jest przed czy po tynkach?

Jeżeli chodzi o piankę ICYNENE to nie ma żadnych przeciwwskazań w obu przypadkach. Jeśli wykonamy izolację, a po niej tynki w okresie jesienno-zimowym, zalecamy wentylację pomieszczeń poprzez otwieranie za dnia okien i ogrzewanie pomieszczeń w celu usunięcia nadmiaru wilgoci wynikającej z przesychania tynków wewnątrz budynku.

Mam na poddaszu wełnę, która straciła już swoje właściwości. Czy można dotrysnąć do niej piankę?

Nie łączymy tych materiałów ze względu na ich różne właściwości, a dodatkowo dotryśniete kilka cm pianki może wcale nie poprawić efektywności cieplnej przegrody, gdyż może się okazać, że obecny materiał jest np. cały zawilgocony. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jesz przeprowadzenie termomodernizacji, czyli usunięciu starego materiału izolacyjnego i zastąpienie go pianką ICYNENE. Taki proces możemy również wykonać od strony zewnętrznej dachu nie ingerując w wykończenie poddasza.

Dlaczego nie stosujecie pianki zamkniętokomórkowej na poddaszach?

Pianka zamkniętokomórkowa jest bardzo dobrą termoizolacją, lecz nie stosujemy jej na poddaszach, gdyż ogranicza w bardzo dużym stopniu przepływ wilgoci, co np. w przypadku drobnego przecieku dachu mogłoby uwięzić wilgoć w drewnie i doprowadzić do jego butwienia. Ponadto drewniana konstrukcja dachu pracuje, a pianką zamkniętokomórkowa jest bardzo sztywna i mogłoby dojść do jej pęknięcia. Kolejnym aspektem jest właściwość akustyczna – pianka zamkniętokomórkowa nie wygłusza tak dobrze jak pianka otwartokomórkowa ICYNENE. Piankę zamkniętokomórkową stosujemy do izolacji fundamentów, posadzek pod wylewki, izolację obiektów inwentarskich jak również izolację dachów płaskich od zewnątrz.