Temat jest od dłuższego czasu jednym z najczęściej poruszanych zagadnień wśród Polaków. I to nie bez powodu. Ciągle rosnące koszty energii powodują, że zaczynamy szukać najskuteczniejszych rozwiązań.

W ostatnich latach wśród materiałów izolacyjnych na popularności zyskuje piana PUR. Zresztą nie powinno to dziwić, gdyż ten termoizolator nadaje się do ocieplania zarówno poddasza, stropu i ścian.

Zalety ocieplenia poddasza i stropu pianką PUR

Doskonale wiemy, że termoizolacja domu to bardzo poważna inwestycja. Zanim się zdecydujesz, jaka metoda ocieplenia będzie dla Ciebie i Twojej rodziny optymalna, warto najpierw rozważyć wszelkie “za” i “przeciw” dla każdej z propozycji. Zapraszamy do zapoznania się z zaletami ocieplenia domu pianką poliuretanową (PUR).

niwelacja mostków termicznych

Energooszczędność

Zacznijmy od najważniejszego aspektu zastosowania pianki poliuretanowej przy ocieplaniu budynku. Chodzi oczywiście o korzyści związane z utrzymaniem ciepła w pomieszczeniach. Szczególnie newralgicznym elementem domu jest dach. Cechuje go duża powierzchnia, dlatego, jeśli jest niewłaściwie zaizolowany, “wypuszcza” na zewnątrz bardzo wiele ciepła. Decydując się na docieplenia piankę PUR minimalizujemy koszt związany z dogrzewaniem domu, jak i koszt pracy klimatyzacji. Zachowuje ona bowiem odporność termiczną w szerokim zakresie temperatur – czy to upał latem, czy zimą srogi mróz…

Niwelacja mostków termicznych

Zdajemy sobie dobrze sprawę z tego, jak uciążliwe bywają mostki termiczne. Chodzi o puste przestrzenie, większe czy mniejsze, przez które napływa do naszych pokoi zimne lub gorące powietrze. Proponowany termoizolator, czyli piana, wypełnia ocieplaną powierzchnię szczelnie i równomiernie, dzięki czemu wypełnia wszelkie szczeliny, przerwy w konstrukcji, gwarantując ciągłość izolacji.

Ocieplanie dachu pianą
fachowiec przy pracy dokonuje cudów

Bariera akustyczna

Izolujemy budynek nie tylko dlatego, aby panowała w nim jak najlepsza dla każdej z pór roku temperatura – ale i po to, by czerpać korzyści z izolacji akustycznej. Jest to na tyle istotna rzecz, że poświęciliśmy jej jeden z naszych poprzednich artykułów. Tutaj tylko wspomnimy, że piana PUR – zwłaszcza jej otwartokomórkowa odmiana Icynene – ze względu na swe właściwości (m.in. odpowiednią gęstość i nieregularną powierzchnię zewnętrzną) idealnie pochłania niepożądane dźwięki, tłumiąc hałas, który tak bardzo się nam naprzykrza zwłaszcza wtedy, gdy chcemy odpocząć czy po prostu zasnąć.

Szybki montaż

Z każdą termorenowacją czy termomodernizacją wiążą się pewne niewygody, dotyczy to zwłaszcza domowników. Na szczęście w przypadku ocieplenia dachu czy poddasza pianką PUR zostaje to zredukowane do minimum. Także na pewno dlatego, że montaż trwa szybko i bezproblemowo, szczególnie wtedy, kiedy korzystamy z usług doświadczonych fachowców. Wówczas pianka może zostać rozprowadzona na powierzchni 250 m2 już w ciągu 8 godzin, więc w trakcie jednej dniówki.

Uniwersalność

Można ją stosować zarówno do ocieplenia domów reprezentujących stare budownictwo, jak i w przypadku obiektów nowo powstałych. Niektóre konstrukcje z lat 80 stwarzają nieraz pewne trudności realizacyjne, ale dla sprawdzonej ekipy nie jest to wyzwanie, któremu nie byłaby w stanie sprostać.

Bezpieczna dla zdrowia i ekologiczna

Piana poliuretanowa jest hipoalergiczna, nie ma więc przeciwwskazań, aby użyć jej w miejscach, w których przebywają alergicy. Termoizolator Icynene odznacza się nietoksycznością, spełniając stawiane przez rozmaite regulacje wymogi. Co więcej, korzysta na tym również środowisko naturalne, gdyż termoizolacja przeprowadzana przy pomocy pianki nie wpływa ujemnie na ekosystem.

Wymieniliśmy, jak to zapowiedzieliśmy, tylko najważniejsze z zalet termoizolacji dachu i poddasza pianką PUR. Wraz z użytkowaniem tak ocieplonego domu poznamy ich z pewnością jeszcze więcej.

PAMIĘTAJMY, że pewne kwestie dobrze jest omówić z ekspertami firmy Domoterm , uprzednio się z nimi kontaktując i umawiając się na bezpłatny pomiar i wycenę inwestycji.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru