Ocieplenie nakrokwiowe.

Trudno nie przyznać, że z biegiem lat coraz częściej właściciele domów decydują się na to, by ocieplać je nakrokwiowo. Niewątpliwie jednym z głównych powodów zainteresowania tą metodą termomodernizacji są jej energooszczędne walory.

Lecz nie tylko to – przedstawimy w owym wpisie, na czym polega ocieplenie nakrokwiowe i jakie są jego główne zalety.

Zwiększenie kubatury poddasza

Siłą rzeczy ocieplanie przeprowadzane pod krokwiami wiąże się z ograniczeniem przestrzeni na poddaszu. Stosując zaś izolację nakrokwiową powiększamy jego kubaturę. Dzięki temu w pomieszczeniu jest przestronniej. Wygospodarowane miejsce możemy przeznaczyć do najróżniejszych celów. Urządzimy tu choćby zaciszną sypialnię, przyjemnie oświetlony gabinet pracy albo pokój, w którym się w pełni zrelaksujemy. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od naszych potrzeb.

Poddasze więc będzie miejscem magicznym i zarazem spełni swe czysto praktyczne funkcje.

Zalety izolacji nakrokwiowej

Najprościej mówiąc, izolacja nakrokwiowa polega na ocieplaniu dachu od zewnątrz. Materiał termoizolujący kładzie się więc na krokwiach, a nie pod czy między nimi. Wiąże się z tym to, że specjaliści swoją pracę wykonują na wysokościach. Technologia wymaga również większych nakładów pracy – co jednak, jeśli chce się osiągnąć konkretne korzyści, jest na pewno wskazane.

Metoda ta jest coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, które muszą się cechować wysoką starannością wykonawczą, każda – nawet drobna – nieszczelność niesie bowiem ze sobą ryzyko zawilgocenia.

Tyle tytułem wprowadzenia. Omówimy teraz, jakie korzyści uzyskamy decydując się na tego typu realizację.

Zachować jak najwięcej energii

Dach budynku jest ważny ze względu na bilans zachowania energii. Zwykle charakteryzuje się dużą powierzchnią nośną. W związku z tym logiczne jest to, że potencjalnie właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła.

Niewiele będziemy mieli satysfakcji z ocieplonych fundamentów, ścian czy nawet poddasza – kiedy zaniedbamy dach. Nie warto tracić regularnie czasu i pieniędzy na dogrzewanie wychłodzonych pomieszczeń – skoro możemy raz a skutecznie ocieplić dach pianką.

Dodatkowo izolacji podlegają mostki termiczne, o których tyle się słyszy i czyta. Płyty poliuretanowe kładzione na dachu wypełniają pustkę, uniemożliwiając pojawienie się mostków cieplnych.

Wyeksponowanie szkieletu dachu

Dla wielu użytkowników atutem ocieplenia nakrokwiowego jest możliwość wyeksponowania szkieletu dachu. Jeśli zrobi się to w sposób profesjonalny – otrzymany efekt może być zachwycający. Trudno bowiem odmówić uroku naturalnemu widokowi belek więźby dachowej. Jej nieco surowy wygląd, może nieco paradoksalnie, nadaje poddaszowi ciepła i przytulnego charakteru.

Dla ludzi, którzy cenią sobie wnętrza z niepowtarzalną atmosferą – a takich jest na pewno wielu – celowe wyeksponowanie belek więźby dachowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Bardzo nam przecież zależy na tym, żebyśmy się czuli we własnym domu dobrze. Praktyczne właściwości miejsca zamieszkania powinny się łączyć z jego estetyką oraz jedynym w swoim rodzaju klimatem.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru