Ocieplanie poddasza: krok po kroku

Wielu inwestorów zastanawia się jak należy przygotować poddasze pod izolację natryskowe. Jeszcze więcej pytań i wątpliwości mają firmy wykonujące zabudowy gipsowo- kartonowe. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości oraz odpowiemy na pytania analizując pracę „krok po kroku” na poszczególnych etapach.

ETAP 1 – Pianka H2Foam ICYNENE może być nakładana na każdego rodzaju podłoże, które jest stabilne i nie zaprószone. Piankę możemy nakładać na deskowanie, płytę MFP/płytę OSB, blachę oraz membranę. W przypadku zastosowania membrany należy pamiętać o zaklejeniu łączeń (zdj. 1), tak aby zachować ciągłość powierzchni na którą nakładana jest pianka.

Istnieją membrany, które posiadają na zakładkach wewnętrzne taśmy łączeniowe. Należy zwrócić uwagę na to, aby zostały dobrze zaklejone (zdj. 2)

 

Etap 2 – Skuteczna izolacja pianką w przypadku ocieplenia poddasza, powinna łączyć się z izolacją elewacyjną w taki sposób aby na łączeniu tych dwóch materiałów został wyeliminowany mostek termiczny. W sytuacji kiedy jest wykonana izolacja elewacyjna można od razu wypełnić pianką tą przestrzeń dachu (zdj. 3).

A co zrobić, kiedy nie ma jeszcze wykonanej izolacji elewacyjnej?

Rozwiązanie jest proste. Należy osadzić płytę styropianową w przestrzeni między krokwiowej za belką konstrukcyjną zwaną murłatą w taki sposób aby płyta była dopasowana do wielkości otworu konstrukcyjnego, następnie wolne przestrzenie między płytą a dachem wypełniamy pianką niskoprężną (zdj. 4)

ETAP 3 – Mając na uwadze zachowanie szczelności i ciągłości izolacji termicznej przed nałożeniam pianki należy do konstrukcji drewnianej dachu zamontować elementy mocujące do profili. Spotykamy dwa rodzaje najczęściej stosowanych elementów (zdj. 5 i 6).

Należy pamiętać aby wysokość elementów mocujących do profili uwzględniała również grubość izolacji na krokiew wynoszącej za zwyczaj kilka centymetrów (zdj. 7).

ETAP 4Istotą dobrze wykonanej izolacji jest zmniejszenie strat ciepła. W przypadku okien dachowych skutecznym rozwiązaniem jest pianka Icynene. Wokół okien należy wykonać  skrzynki z płyt gipsowo – kartonowych. W tym momencie , każdy montażysta systemów kartonowo – gipsowych powinien zapytać: A gdzie są profile? Spokojnie Panowie. W tej metodzie wcale nie trzeba wcześniejszego montażu profili, a co najważniejsze nie ma to także  wpływu na końcową jakość zabudowy płytami poddasza. Podpowiadamy rozwiązanie na wykonanie skrzynek okiennych (zdj. 8 i 9).

 

Płyty pionowe z poziomymi stabilizowane są na rogach dzięki czemu zachowujemy prawidłowe nachylenia kątów. Poprzeczki boczne lub wewnętrzne wykonane na przykład z klocków drewnianych stabilizują całą konstrukcję między płytą a belką.

Do momentu wykonania izolacji płyty przykręcone są do klocków. Po wykonaniu izolacji zalecamy odkręcenie płyt od klocków co pozwoli na swobodną pracę skrzynki (zdj. 10).

Niektórzy producenci okien dachowych zalecają montaż foli paroizolacyjnej. Wykonać to można za pomocą taśmy klejącej dwustronnej.

ETAP 4 – Istotą dobrze wykonanej izolacji jest zmniejszenie strat ciepła. W przypadku okien dachowych skutecznym rozwiązaniem jest pianka Icynene. Wokół okien należy wykonać  skrzynki z płyt gipsowo – kartonowych. W tym momencie , każdy montażysta systemów kartonowo – gipsowych powinien zapytać: A gdzie są profile? Spokojnie Panowie. W tej metodzie wcale nie trzeba wcześniejszego montażu profili, a co najważniejsze nie ma to także  wpływu na końcową jakość zabudowy płytami poddasza. Podpowiadamy rozwiązanie na wykonanie skrzynek okiennych (zdj. 8 i 9).

ETAP 5 Po wykonaniu izolacji poddasza pianką przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest montaż profili, które będą stanowić konstrukcję dla płyt gipsowo-kartonowych. Mimo tego , że na wieszakach do których przymocujemy profile będzie przyklejona miejscowo pianka proszę pamiętać o tym, że bez trudu można ją usunąć i zamontować do nich profil (zdj. 11 i 12).

Jeśli zajdzie konieczność usunięcia pianki swobodnie można to zrobić. Obcięcie powłoki pianki nie ma wpływu na jej wartość izolacyjną (zdj. 13).

ETAP 6 – Do tak przygotowanej konstrukcji  przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe (zdj. 14). I Jeszcze jedna ważna informacja. W oparciu o badania Niemieckiego Instytutu Fizyki Budowlanej Fraunhofer przy zastosowaniu pianki Icynene w pomieszczeniach ogólnoużytkowych w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania paroizolacji. Jedynie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienka, pralnia itp. należy zastosować folię paroizolacyjną.

Tak przygotowane poddasze umożliwia wykonanie skutecznej  izolacji pianką natryskową Icynene (zdj.15).

Na prawidłowe wykonanie izolacji natryskowej składa się zarówno doświadczenie aplikatora, jak i zastosowanie profesjonalnej maszyny dozującej. Wykonując izolację poddasza dzięki metodzie natryskowej instalator jest w stanie wypełnić pianką każdą szczelinę do której będzie miał dojście (zdj. 16).  

Nakładana pianka rozrasta się, tworząc jednolitą izolację o nieregularnej powłoce zewnętrznej.

Wypełnienie całej konstrukcji dachu oraz nałożenie pianki  na krokwiach umożliwia wykonanie izolacji spełniającej najwyższe wymagania inwestorów. Prostą metodą weryfikacji każdej izolacji jest wykonanie badania kamerą termowizyjną (zdj. 17). W przypadku wykonania izolacji pianką Icynene  mamy pewność, że zastosowany materiał nie utleni się i przez wiele lat będzie spełniać funkcję termoizolacji.

Stosowane materiały termoizolacyjne latem powinny ograniczać napływ ciepłego powietrza poprzez dach do środka budynku , a zimą minimalizować wydatki na ogrzewanie. Taką izolacją jest pianka SkutecznejIZOLACJI  Icynene.

Miejsca zastosowania pianki przedstawione w tym materiale, są zgodne z dokumentacją produktu i dotyczą tylko pianki Icynene. Przygotowanie oferty, kosztorysu i wizyta na budowie jest bezpłatna.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru